Banka - Žilina

Administratívna budova


Banka Žilina je historická budova postavená pôvodne v roku 1912. Komplexná rekonštrukcia objektu v roku 2015 zmenila interiér na moderné kancelárske priestory, pri súčasnom zachovaní historického ducha exteriéru a spoločných priestorov. 

Banka Žilina je výnimočnou budovou ako architektonicky, tak aj svojou polohou v historickom centre mesta a súčasným využitím, vrátane možnosti parkovania.Legionárska 1, 01001 Žilina

adresa

1632 m²

prenajímateľná plocha

4

počet podlaží

55

parkovacie miesta

O projekte

Budova bývalej filiálky Rakúsko-uhorskej obchodnej banky sa nachádza v Žiline na ulici Legionárska 1. Postavená bola v roku 1912 v štýle neoklasicizmu, podľa projektu jedného z najvýznamnejších architektov Uhorska, bratislavského rodáka pôsobiaceho v Budapešti, Jozefa Huberta. Počas celého 20. storočia slúžila ako sídlo bankových inštitúcií. Spolu s ďalšími budovami v danej lokalite vytvára špecifickú atmosféru územia, kde sa prelínajú stavebné štýly secesie, klasicizmu a funkcionalizmu. Historická stavba je koncipovaná ako výrazný trojposchodový solitér na obdĺžnikovom pôdoryse, resp. pôdoryse v tvare písmena E.

Je podpivničená v celom rozsahu, s vysokou valbovou strechou, centrálnym nástupom, fasádou na každú stranu a s plochou zelene. Celá stavba je náročne architektonicky vybavená, s početnými doplnkami umelecky-remeselného charakteru: štuky, kamenárske prvky, kované zábradlie, dverné a okenné výplne. Monumentalitu budovy zvýrazňuje symetrická, tektonicky členená hmotová kompozícia s hlavným vstupom v strednom osovom rizalite, zvýšené prízemie so vstupom, prístupové schodisko a výrazne výškovo predimenzované druhé nadzemné podlažie.

  • centrum mesta
  • vlastné parkovanie
  • budova s historickým nádychom
  • luxusná reštaurácia
  • coworking a priestory na krátkodobý prenájom
1632 m²

prenajímateľná plocha

55

parkovacích miest

4

poschodia

Lokácia projektu

Kontakt

+421 911 444 059

telefón

Legionárska 1, 010 01, Žilina

adresa budovy