Na Poštovej v Žiline dnes vyvesili farebné vlajky na podporu boja proti homofóbii

17.05.2021

Pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa boja proti homofóbii a transfóbii vyvesili na stožiare pred Biznis centrom Poštová 1 na Vlčincoch v Žiline farebné dúhové vlajky, ktoré odkazujú na podporu práv lesieb, gejov, bisexuálov a transrodových ľudí (LGBT).

Spoločnosť Reinoo pravidelne reaguje na pamätné dni, výročia a udalosti, naposledy napríklad nasvietením budovy Banky Žilina na zeleno ako znak priateľstva s Írskom v súvislosti s Dňom svätého Patrika.

Počas celoplošného testovania bezplatne poskytli priestory a hradili veľkú časť nákladov na testovanie Žilinčanov. Dnes vyvesením vlajok pred budovou Poštová 1, ktorú Reinoo prevádzkuje, vyjadruje podporu menšinám. Neskôr pribudli dúhové vlajky aj na budove Banky Žilina v centre mesta:

„Naša krajina sa dlhodobo správa tak, akoby všetky menšiny neboli jej súčasťou, prípadne sa ich snaží rovno vyhnať. To všetko v situácii, keď populácia Slovenska začína vymierať a sme zúfalo uzatvorení voči imigrácii. Dobrým príkladom je LGBTQ+ komunita, ktorá musí o svoje práva neustále zápasiť. Niet sa preto čo čudovať, že mnoho z jej členov je už dávno za hranicami Slovenska. Sú to najmä mladí ľudia. Vďaka EÚ a otvoreným hraniciam môžu žiť svoje životy v krajinách, kde sú plne akceptovaní,“ doplnil k vyveseniu vlajok CEO spoločnosti Reinoo Milan Dubec.

Dnes na Slovensku nie sú uznávané žiadne právne zväzky pre ľudí rovnakého pohlavia, v praxi im to môže spôsobovať problémy pri komunikácii s úradmi alebo pri získavaní informácií o zdravotnom stave partnerov.

Podľa dát iniciatívy Inakosť na základe celoslovenského prieskumu v roku 2017 sa až 59 percent ľudí z dúhovej komunity stretlo pre svoju identitu s vyhrážkami, nadávkami alebo nevhodným žartom.