Pod Zábrehom II: Nový štandard moderného bývania v Púchove

13.02.2024

Projekt Pod Zábrehom je najväčším rezidenčným projektom v meste Púchov. Novovzniknutý komplex Pod Zábrehom II je pokračovaním úspešnej prvej etapy, ktorý predstavuje spojenie moderného dizajnu s ekologickou udržateľnosťou a zároveň symbolizuje krok smerom k lepšiemu životnému prostrediu a kvalitnejšiemu bývaniu.

3 identické bytové domy s 5 nadzemnými podlažiami ponúkajú dokopy 129 bytov a 3 obchodné priestory. Každý z bytov je premyslene navrhnutý a láka svojou rôznorodou dispozíciou, balkónmi či terasami, ktoré poskytujú skvelý výhľad na okolitú krajinu.

Moderné technológie a využívanie obnoviteľných zdrojov prispeli k tomu, že celý komplex je energeticky efektívny a minimalizuje svoj ekologický odtlačok.

Okrem funkčných a estetických výhod je stavba atraktívna tým, že vytvára nové multifunkčné centrum s výbornou občianskou vybavenosťou vďaka blízkosti vzdelávacích zariadení, knižnice, športovísk, turistických trás a wellness centra. Umožňuje tak obyvateľom pohodlný a aktívny životný štýl.

Byty

V ponuke sú 1 až 4 izbové byty s najväčším zastúpením 2-izbových bytov, každý s balkónom, ktorý má prívod vody. Ku každému bytu je štandardne pridelený aj pivničný priestor situovaný na rovnakom podlaží ako byt.

Zeleň

Bytový komplex je v blízkosti prírody a plne integrovaný do okolitej krajiny s ohľadom na zachovanie zelene a výsadbu už dospelých stromov a zelených plôch. Každý z bytov má na balkóne k dispozícii vyvýšený záhon s kvetinami. Pri stavbe boli zavedené viaceré opatrenia proti vlnám horúčav, a to napríklad zvyšovanie podielu vegetácie, dažďové jamy a vsaky, ktoré udržiavajú vodu v území, zelené strechy a kvetináčová zeleň na fasáde. Spolu s orientáciou bytov a tienením južných presklenných plôch tak stavba zvyšuje svoju ekologickú stránku aj kvalitu bývania.

Komunálne vybavenie budovy

Celý projekt má dôkladne premyslené svetelné riešenia v exteriéri, na balkónoch a v spoločných priestoroch. Svetlá v týchto priestoroch využívajú teplé svetlo 3000 kelvinov, ktoré je ľudskému oku najprirodzenejšie a prispieva k harmonickému prostrediu, čím podporuje faunu a flóru.

Okrem šetrného osvetlenia majú byty Pod Zábrehom II. aj prakticky vyriešené odvodnenie balkóna. Voda počas dažďa spádom steká priamo do odvodňovacích rúr a z tých do zdrží, kde sa následne využíva na zavlažovanie.

Spoločné priestory

Bezpečný vstup cez dvojkrídlové hliníkové presklené dvere do bytových priestorov je bezbariérový, vybavený poštovými schránkami a audio-video vrátnikom. Dvere fungujú na elektrozámok ovládaný bezdotykovým čítacím zariadením.

Konštrukčný systém stavby

Bytové domy sú tvorené priestorovou železobetónovou monolitickou konštrukciou. Steny medzi jednotlivými bytovými priestormi sú zo železobetónových konštrukcií. Interiérové deliace priečky v bytoch sú zo sadrokartónových priečok.

Technické prvky interiéru

Komplex je vybavený plastovými oknami zasklenými tepelne izolačným trojsklom. Vstupné dvere do bytov sú bezpečnostné s požiarnou aj zvukovou odolnosťou. Dvere v interiéroch sú súčasťou štandardného vybavenia. V izbách je plávajúca laminátová podlaha, kúpeľne a WC sú vybavené keramickou dlažbou.

Vykurovanie

Jednotlivé obytné miestnosti sú vykurované doskovými vertikálnymi radiátormi, kúpeľne sú vybavené rebríkovými radiátormi. Automatické termostatické hlavice umožňujú regulovanie teploty v každej z miestností.

Vzduchotechnika a zdravotechnika

Odvetrávanie kúpeľní a WC zabezpečujú ventilátory. V kúpeľniach je predpríprava na závesné WC, umývadlo so stojankovou batériou a vaňu s nástennou zmiešavacou batériou a sprchovým setom. Kuchyne sú predpripravené na pripojenie digestora do vzduchotechnického potrubia.

Parkovanie

Parkovanie je možné na vonkajších parkovacích plochách alebo garážových státiach v suteréne bytového domu. Vjazd do garáže je cez garážovú bránu, pričom priestory umožňujú vstup do oboch vchodov bytového domu.